June and July Empties!

Neutrogena Face Cleansing Wipes

I definitely cut back my use of these cleansing wipes – I was using so many packs when water and cleanser is so much more cost-effective! But I still love them, and they are so convenient. I really love using them when I’m applying makeup for cleaning up under my eye after messy eyeshadow application (I do my eyes before my face). The full size are part of a two-for-$12.99 package that I repeatedly buy from Ulta.

Would I repurchase? Yep! I’m never without them!

Young Living Savvy Minerals Makeup Remover Wipes

These $18 wipes are effective at removing dirt and makeup. They have cucumber and marsh mallow plant extracts and an essential oil blend, according to the product info. These are refreshing and smell good but are very aromatic. I think I get a hint of Young Living’s Thieves blend.

Would I repurchase? Meh. Maybe. I’m very close to canceling my Essential Rewards subscription. Plus, these are so much more expensive than my Neutrogena wipes!

GlamGlow Super Cleanse Clearing Cream-to-Foam Cleanser

This was a sample that I got through my Sephora birthday present this year, so there’s no price attached to it. A 5 oz. tube of this charcoal cleanser costs $32 at Sephora, though. I had enough in my sample to use it for a week. It did the job, but I do have other favorites that are not as expensive, and  I won’t be buying a full size.

Would I repurchase? No. I’m happy with too many other face washes, like my Pixi Rose Cream Cleanser.

KBShimmer Fillin’ Groovy Base Coat

This is a favorite ridge-filling base coat of mine. My nails love a good KBShimmer base and top coat combo, so I try to keep one of each on hand (Clearly on Top is my favorite topper and has been for a few years). This base coat costs $6.

Would I repurchase? Yes. I’m trying to go through other base coats in my stash though at the moment to cull the herd!

Secret Active Cool Invisible Spray

This deodorant spray smelled great, but didn’t do anything to help keep me dry. It cost me $4.99.

Would I repurchase? No. I love my Dove.

Not pictured but also used up…

Lush and Basin Bath Bombs

I don’t have pictures, but I used a couple of bath bombs over the course of the last two months. I used one from Basin, called Therapy, and one from Lush called the Experimenter – it has popping candy in it which I didn’t realize immediately and threw me a little! Lol. SO yummy smelling! The Basin bomb cost $5.99 and Lush $8.95.

Would I repurchase? YES

Lush Bubble Bar

To every bath, some Lush Bubble Bar must be added. I love it! I used up my Grl Pwr bubble bar, which cost $10.95.

Would I repurchase? YES

Lush Shower Bombs

I used up three Lush Shower Bombs the last couple months – Sleepy, Not Sleepy and Koyaanispatsi. I love the dense foam that these shower bombs give. I used up the first couple in the first use, then I realized with Not Sleepy that I could use it three or so times, I just need to find a spot in my shower to rest it so I can go back to it. Certainly makes the expense justified, since you can easily get a large bottle of body wash for the price – or less – of these shower bombs, $3.25 each.

Would I repurchase? YES

My two-month total of products used is $84.12, bringing my year-long total to $636.47.

Are you keeping track of your monthly empties? How are you progressing?!